Model : ST-1270N
| Part number: | ST-1270N |
| Chemistry | Nickel Cadmium (Ni-Cd) |
| Nominal Voltage (V) | 12.0 |
| Nominal Capacity (mAh) | 7000 |
| Nominal Energy (WH) | 84.0 WH |
| Max. Discharge current (A) | 7.0 A |
| Max. Discharge power (W) | 84.0 W |
| Max. Charging Voltage (V) | 14.4V |
| Max. Charging Current (A) | 1.7A |
| Visual state of charge indicator | No |
| Communication | No |
| Data System | No |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +20°C to +40°C |
| Brand | SES |
| Housing: | Plastic, UL-94 V-0 |
| Length (maximum): | 260.0 mm |
| Width (maximum): | 89.0 mm |
| Height (maximum): | 115.0 mm |
| Recommended cavity cross section: | Not Required |
| Weight (typical): | 3.30 Kg |
| Colour: | Olive drab / Black |
| Connector: | 2-Way Female Floating Socket |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Yes |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Yes |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Custom option (contact us) |
| TECHNICAL DATASHEET | Download |