Model : SM-1220
| Part number: | SM-1220 |
| Chemistry | Nickel Cadmium (Ni-Cd) |
| Nominal Voltage (V) | 12.0 |
| Nominal Capacity (mAh) | 2000 |
| Nominal Energy (WH) | 19.2 WH |
| Max. Discharge current (A) | 4.0A |
| Max. Discharge power (W) | 48.0W |
| Max. Charging Voltage (V) | 14.4V |
| Max. Charging Current (A) | 0.4A |
| Visual state of charge indicator | No |
| Communication | No |
| Data System | No |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +20°C to +40°C |
| Brand | SES |
| Housing: | High Impact Aluminium Casing |
| Length (maximum): | 295.0 mm |
| Width (maximum): | 54.0 mm |
| Height (maximum): | 34.0 mm |
| Recommended cavity cross section: | 55.0 x 35.0 mm |
| Weight (typical): | 1.0 Kg |
| Colour: | Olive drab / Black |
| Connector: | 2-Way Female Floating Socket |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Yes |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Yes |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Custom option (contact us) |
| TECHNICAL DATASHEET | Download |