This SE-144H battery is rechargeable nickel cadmium, engineered and designed for use in a world wide tactical environment, and is manufactured to meet and exceed Indian military standard JSS-55555 and ISO-9000 methods and procedures. This battery meets the requirements of JSS 6140-03 : 2013.
Typical Applications
Model : SE-144H
| Part number: | SE-144H |
| Chemistry | Nickel Cadmium (Ni-Cd) |
| Nominal Voltage (V) | 14.4 |
| Nominal Capacity (mAh) | 230 |
| Nominal Energy (WH) | 3.312WH |
| Max. Discharge current (A) | 0.12 V |
| Max. Discharge power (W) | 1.728W |
| Max. Charging Voltage (V) | 16.8V |
| Max. Charging Current (A) | 0.6A |
| Visual state of charge indicator | NO |
| Communication | NO |
| Data System | NO |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +20°C to +40°C |
| Brand | SES |
| Housing: | Heat Shrink Jacket |
| Length (maximum): | 83.0mm |
| Width (maximum): | 26.0mm |
| Height (maximum): | 83.0mm |
| Recommended cavity cross section: | Not Required |
| Weight (typical): | 0.125 Kg |
| Colour: | Green/ White |
| Connector: | Not Required |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Yes |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Yes |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Custom option (contact us) |
| TECHNICAL DATASHEET | Download |