| Part number: | AR14-48300E |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Nominal Voltage (V) | 48.0 |
| Nominal Capacity (mAh) | 300000 |
| Nominal Energy (WH) | 14.4 KWH |
| Max. Discharge current (A) | 500 A |
| Max. Discharge power (W) | 24.0 KWH |
| Max. Charging Voltage (V) | 54.60 V |
| Max. Charging Current (A) | 20.0 A |
| Visual state of charge indicator | Optional, LCD |
| Communication | SMBus v1.1 or CANBus v2.0 |
| Data System | Optional, SBS v1.1 or CANBus |
| Operating Temperature, Charge | -30°C to +55° |
| Operating Temperature, Discharge | -30°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -30°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +15°C to +25°C |
| Brand | SES |
| Housing: | Epoxy Glass-filled Plastic, FR |
| Length (maximum): | 795.0 mm |
| Width (maximum): | 583.0 mm |
| Height (maximum): | 775.0 mm |
| Recommended cavity cross section: | Not required |
| Weight (typical): | 155.0 kg |
| Colour: | Black / Olive Green |
| Connector: | MIL Aerospace Grade |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Custom option (contact us) |
| BIS 16046:2015 certified | Custom option (contact us) |
| IEC 62133:2012 certified | Custom option (contact us) |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Custom option (contact us) |
14.4 KWH, 48V Li-Ion Battery system for a Mobile Military application
The battery system is designed to supply 10 to 12 min backup power to 24KW load of a Radar and related communication equipment.
Vehical mounted on a 6x6 Military truck. MIL Grade Enclosure, connectors and components.