14.4V 2.85Ah (41.04Wh) Lithium Ion Battery
Model : SE20541NR29
| Part number: | SE20541NR29 |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Nominal Voltage (V) | 14.4 |
| Nominal Capacity (mAh) | 2850 |
| Nominal Energy (WH) | 41.04 WH |
| Max. Discharge current (A) | 3.0A |
| Max. Discharge power (W) | 43.2 W |
| Max. Charging Voltage (V) | 16.8 V |
| Max. Charging Current (A) | 1.4 A |
| Visual state of charge indicator | 5 Segment, LED |
| Communication | SMBus v1.1 |
| Data System | SBS v1.1 |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Brand | SES |
| Housing: | ABS PLASTIC, UL94V-0 |
| Length (maximum): | 85.0 ± 0.5 mm |
| Width (maximum): | 77.4 ± 0.5 mm |
| Height (maximum): | 22.5 ± 0.5 mm |
| Recommended cavity cross section: | 78.0 x 23.0 mm |
| Weight (typical): | 280 ± 20 gm |
| Colour: | White / Black / Grey |
| Connector: | 2.5mm pitch receptacle |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Yes |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Yes |
| UL 2054 certified: | No |
| MIL-STD-810E compliant: | Yes |
| MIL-STD-461C compliant: | Yes |
| JSS-55555 compliant: | Yes |