Model : HE-340-5280
| Part number: | HE-340-5280 |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Nominal Voltage (V) | 51.8 |
| Nominal Capacity (mAh) | 80000 |
| Nominal Energy (WH) | 4144.0 WH |
| Max. Discharge current (A) | 80.0 A |
| Max. Discharge power (W) | 4144.0 W |
| Max. Charging Voltage (V) | 58.8 V |
| Max. Charging Current (A) | 15.0 A |
| Visual state of charge indicator | No |
| Communication | No |
| Data System | No |
| Operating Temperature, Charge | -30°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -30°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -30°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | -20°C to +40°C |
| Brand | SES |
| Housing: | MIL Grade Rugged Plastic |
| Length (maximum): | 430.0 mm |
| Width (maximum): | 267.0 mm |
| Height (maximum): | 160.0 mm |
| Recommended cavity cross section: | 431.0 x 268.0 mm |
| Weight (typical): | 29.0 kg |
| Colour: | Olive drab / Black |
| Connector: | MIL Circular, Amphenol/ Glenair |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | No |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Custom option (contact us) |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Custom option (contact us) |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Yes |