Model : HE-333-1160
| Part number: | HE-333-1160 |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Nominal Voltage (V) | 11.1 |
| Nominal Capacity (mAh) | 60000 |
| Nominal Energy (WH) | 666.0 WH |
| Max. Discharge current (A) | 60.0 A |
| Max. Discharge power (W) | 666.0 W |
| Max. Charging Voltage (V) | 12.6V |
| Max. Charging Current (A) | 15.0 A |
| Visual state of charge indicator | Optional, 5 Segment, LED |
| Communication | Optional, SMBus v1.1 |
| Data System | Optional, SBS v1.1 |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +15°C to +25°C |
| Brand | SES |
| Housing: | FR, Glass Reinforced Thermoplastic |
| Length (maximum): | 290.0 mm |
| Width (maximum): | 160.0 mm |
| Height (maximum): | 100.0 mm |
| Recommended cavity cross section: | 291 x 161 mm |
| Weight (typical): | 8.0Kg ± 0.5Kg |
| Colour: | Black / Olive Green |
| Connector: | MIL Circular / Aerospace Grade |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Custom option (contact us) |
| BIS 16046:2015 certified | Custom option (contact us) |
| IEC 62133:2012 certified | Custom option (contact us) |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Yes |
| MIL-STD-461C compliant: | Yes |
| JSS-55555 compliant: | Yes |
| Technical Datasheet | Download |