Model : SE-2847/U
| Part number: | SE-2847/U |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Nominal Voltage (V) | 7.2 |
| Nominal Capacity (mAh) | 7200 |
| Nominal Energy (WH) | 51.84 WH |
| Max. Discharge current (A) | 6.0 |
| Max. Discharge power (W) | 43.2 W |
| Max. Charging Voltage (V) | 8.4V |
| Max. Charging Current (A) | 3.6A |
| Visual state of charge indicator | 5-Segment LCD |
| Communication | No |
| Data System | No |
| Operating Temperature, Charge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Discharge | -20°C to +55°C |
| Operating Temperature, Storage | -20°C to +55°C |
| Recommended Storage Temperature | +20°C to +40°C |
| Brand | SES |
| Housing: | ABS Plastic, UL-94 V-0 |
| Length (maximum): | 64.5 mm |
| Width (maximum): | 38.0 mm |
| Height (maximum): | 95.5 mm |
| Recommended cavity cross section: | 65.5 x 39.0 mm |
| Weight (typical): | 0.375 Kg± 0.05Kg |
| Colour: | Olive drab / Black |
| Connector: | 3.0 & 5.0mm socket & Flat contact |
| Over charge protection: | Yes |
| Over discharge protection: | Yes |
| Over current protection: | Yes |
| Over temperature protection: | Yes |
| Cell balancing function: | Yes |
| Short-circuit protection: | Yes |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| EMI protection: | Yes |
| ESD protection: | Yes |
| ISO 9001:2015 certified | Yes |
| ISO 13485:2016 certified: | Yes |
| Material Safety Data Sheet: | Yes |
| CE compliant: | Yes |
| UN 38.3 certified: | Yes |
| BIS 16046:2015 certified | Yes |
| IEC 62133:2012 certified | Yes |
| UL 2054 certified: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-810E compliant: | Custom option (contact us) |
| MIL-STD-461C compliant: | Custom option (contact us) |
| JSS-55555 compliant: | Custom option (contact us) |
| TECHNICAL DATASHEET | Download |